š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

NEWMEN - Rim - Performance 35 Strong
NEWMEN - Rim - Performance 35 Strong
Specifications
| Model Family | Performance |
| Inner Width | 35mm |
| Intended Use | E-MTB |
| Material | Aluminium |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 180kg |
| Spoke Hole Number | 32h |
| Washer Required | No |
| Weight | 495g / 530g |
| Eyelets | Yes |
| Diameter | 27.5",29" |
Select Diameter
Select No. of Spoke Holes
Select Color
From $179.99
NEWMEN - Rim - Performance 35 Strongā
$179.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
NEWMEN - Rim - Performance 35 Strong
Specifications
| Model Family | Performance |
| Inner Width | 35mm |
| Intended Use | E-MTB |
| Material | Aluminium |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 180kg |
| Spoke Hole Number | 32h |
| Washer Required | No |
| Weight | 495g / 530g |
| Eyelets | Yes |
| Diameter | 27.5",29" |

















