



NEWMEN - Rim - Evolution E.G.30
Overview
For everyone who needs a bomproof wheelset which can be used for everything from enduro racing to bikepark laps. The 30mm rims can be relied upon when you need to just hold onto your handlebars and let your bike find ist way through the rock garden.
Specifications
| Model Family | Evolution |
| Inner Width | 30mm |
| Intended Use | Enduro |
| Material | Aluminium |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 180kg |
| Spoke Hole Number | 28h / 32h |
| Washer Required | Yes |
| Weight | 550g /Ā 590g |
| Eyelets | No |
| Diameter | 27.5",29" |
Original: $219.99
-65%$219.99
$77.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Overview
For everyone who needs a bomproof wheelset which can be used for everything from enduro racing to bikepark laps. The 30mm rims can be relied upon when you need to just hold onto your handlebars and let your bike find ist way through the rock garden.
Specifications
| Model Family | Evolution |
| Inner Width | 30mm |
| Intended Use | Enduro |
| Material | Aluminium |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 180kg |
| Spoke Hole Number | 28h / 32h |
| Washer Required | Yes |
| Weight | 550g /Ā 590g |
| Eyelets | No |
| Diameter | 27.5",29" |















