š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

NEWMEN - Rim - Forge 35 Base
NEWMEN - Rim - Forge 35 Base
Specifications
| Model Family | Forge |
| Inner Width | 35mm |
| Intended Use | E-MTB |
| Material | Aluminium |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 180kg |
| Spoke Hole Number | 28h |
| Washer Required | Yes |
| Weight | 595g |
| Eyelets | No |
| Diameter | 27.5",29" |
Select Diameter
Select No. of Spoke Holes
Select Color
From $73.50
Original: $209.99
-65%NEWMEN - Rim - Forge 35 Baseā
$209.99
$73.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
NEWMEN - Rim - Forge 35 Base
Specifications
| Model Family | Forge |
| Inner Width | 35mm |
| Intended Use | E-MTB |
| Material | Aluminium |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 180kg |
| Spoke Hole Number | 28h |
| Washer Required | Yes |
| Weight | 595g |
| Eyelets | No |
| Diameter | 27.5",29" |
















