š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now



NEWMEN - Rim - Evolution SL X.R.25
NEWMEN - Rim - Evolution SL X.R.25
Specifications
| Model Family | Evolution |
| Inner Width | 25mm |
| Intended Use | Gravel |
| Material | Aluminium |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 130kg |
| Spoke Hole Number | 28h |
| Washer Required | Yes |
| Weight | 400g |
| Eyelets | No |
| Diameter | 622 |
$77.00
Original: $219.99
-65%NEWMEN - Rim - Evolution SL X.R.25ā
$219.99
$77.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
NEWMEN - Rim - Evolution SL X.R.25
Specifications
| Model Family | Evolution |
| Inner Width | 25mm |
| Intended Use | Gravel |
| Material | Aluminium |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 130kg |
| Spoke Hole Number | 28h |
| Washer Required | Yes |
| Weight | 400g |
| Eyelets | No |
| Diameter | 622 |















