š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

NEWMEN - Rim - Performance 30 Base - [D]
NEWMEN - Rim - Performance 30 Base
Specifications
| Model Family | Performance |
| Inner Width | 30mm |
| Intended Use | Trail |
| Material | Aluminium |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 150kg |
| Spoke Hole Number | 28h |
| Washer Required | No |
| Weight | 555g |
| Eyelets | Yes |
| Diameter | 29" |
Select Diameter
Select No. of Spoke Holes
Select Color
From $63.00
Original: $179.99
-65%NEWMEN - Rim - Performance 30 Base - [D]ā
$179.99
$63.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
NEWMEN - Rim - Performance 30 Base
Specifications
| Model Family | Performance |
| Inner Width | 30mm |
| Intended Use | Trail |
| Material | Aluminium |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 150kg |
| Spoke Hole Number | 28h |
| Washer Required | No |
| Weight | 555g |
| Eyelets | Yes |
| Diameter | 29" |

















