š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

NEWMEN - Rim - Forge 30 Light - [D]
NEWMEN - Rim - Forge 30 Light
Specifications
| Model Family | Forge |
| Inner Width | 30mm |
| Intended Use | Cross Country |
| Material | Aluminium |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 130kg |
| Spoke Hole Number | 28h |
| Washer Required | Yes |
| Weight | 485g |
| Eyelets | No |
| Diameter | 27.5",29" |
Select Diameter
Select No. of Spoke Holes
Select Color
From $219.99
NEWMEN - Rim - Forge 30 Light - [D]ā
$219.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
NEWMEN - Rim - Forge 30 Light
Specifications
| Model Family | Forge |
| Inner Width | 30mm |
| Intended Use | Cross Country |
| Material | Aluminium |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 130kg |
| Spoke Hole Number | 28h |
| Washer Required | Yes |
| Weight | 485g |
| Eyelets | No |
| Diameter | 27.5",29" |

















