



NEWMEN - Rim - Evolution X.A.25
Overview
Our popular X.A.25 rim profile now with even better price/performance ratio. Thanks to the 6061 alloy and our longtime experience in developing mountain bike rims we have been able to develop XC and Trail rims which are probably the lightest of their price range without making compromises in terms of strength and durability.
Specifications
| Model Family | Evolution |
| Inner Width | 25mm |
| Intended Use | Cross Country |
| Material | Aluminium |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 130kg |
| Spoke Hole Number | 28h / 32h |
| Washer Required | Yes |
| Weight | 375g / 400g |
| Eyelets | No |
| Diameter | 27.5",29" |
Original: $219.99
-65%$219.99
$77.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Overview
Our popular X.A.25 rim profile now with even better price/performance ratio. Thanks to the 6061 alloy and our longtime experience in developing mountain bike rims we have been able to develop XC and Trail rims which are probably the lightest of their price range without making compromises in terms of strength and durability.
Specifications
| Model Family | Evolution |
| Inner Width | 25mm |
| Intended Use | Cross Country |
| Material | Aluminium |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 130kg |
| Spoke Hole Number | 28h / 32h |
| Washer Required | Yes |
| Weight | 375g / 400g |
| Eyelets | No |
| Diameter | 27.5",29" |

















