


NEWMEN - Rim - Evolution A.30
Overview
30mm inner width are becoming the standard for mountainbike rims across all disciplines - and for good reason. It allows running low pressures which provide high grip and comfort without having the tire significantly fold or squirm in heavy compressions and corners. By using 6061 aluminium we have been able to develop trail- and enduro rims which, considering their price and weight, might be the lightest of their kind.
Specifications
| Model Family | Evolution |
| Inner Width | 30mm |
| Intended Use | Trail |
| Material | Aluminium |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 150kg |
| Spoke Hole Number | 28h / 32h |
| Washer Required | Yes |
| Weight | 505g /Ā 540g |
| Eyelets | No |
| Diameter | 27.5",29" |
Original: $219.99
-65%$219.99
$77.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Overview
30mm inner width are becoming the standard for mountainbike rims across all disciplines - and for good reason. It allows running low pressures which provide high grip and comfort without having the tire significantly fold or squirm in heavy compressions and corners. By using 6061 aluminium we have been able to develop trail- and enduro rims which, considering their price and weight, might be the lightest of their kind.
Specifications
| Model Family | Evolution |
| Inner Width | 30mm |
| Intended Use | Trail |
| Material | Aluminium |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 150kg |
| Spoke Hole Number | 28h / 32h |
| Washer Required | Yes |
| Weight | 505g /Ā 540g |
| Eyelets | No |
| Diameter | 27.5",29" |

















