




NEWMEN - Rim - Beskar 30 Base - [D]
Overview
The new Beskar 30 Base aluminum rim achieves the best shock resistance values in its weight class on the test bench - both in comparison to its predecessor and to the competition. The high-quality, welded MTB rim with unrivaled stability is perfect for tire widths from 2.3" to 2.6". 30 mm internal width allows low air pressures and thanks to the enormous dent resistance - due to the further optimized flared rim flanks - the high-end aluminum rim is suitable for weight-optimized trail bikes on the rear wheel or for enduro bikes as a worry-free rim on the front wheel. The flat rim profile of the Beskar 30 Base gives the tire a more rounded shape and therefore more cornering grip.
Specifications
| Model Family | Beskar |
| Inner Width | 30mm |
| Intended Use | Trail |
| Material | Aluminium |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 150kg |
| Spoke Hole Number | 28h |
| Washer Required | No |
| Weight | 555g |
| Eyelets | No |
| Diameter | 27.5",29" |
Original: $219.99
-65%$219.99
$77.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Overview
The new Beskar 30 Base aluminum rim achieves the best shock resistance values in its weight class on the test bench - both in comparison to its predecessor and to the competition. The high-quality, welded MTB rim with unrivaled stability is perfect for tire widths from 2.3" to 2.6". 30 mm internal width allows low air pressures and thanks to the enormous dent resistance - due to the further optimized flared rim flanks - the high-end aluminum rim is suitable for weight-optimized trail bikes on the rear wheel or for enduro bikes as a worry-free rim on the front wheel. The flat rim profile of the Beskar 30 Base gives the tire a more rounded shape and therefore more cornering grip.
Specifications
| Model Family | Beskar |
| Inner Width | 30mm |
| Intended Use | Trail |
| Material | Aluminium |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 150kg |
| Spoke Hole Number | 28h |
| Washer Required | No |
| Weight | 555g |
| Eyelets | No |
| Diameter | 27.5",29" |

















