


NEWMEN - Rim - Advanced SL X.R.25
Overview
At 305g per rim NEWMEN Advanced SL X.R.25 are some of the lightest gravel rims on the market. Although they are super light, they are also super wide. At 25mm inner width there is enough support with even the lowest of rideable tire pressures and the shallow rim profile grants maximum comfort on rough surfaces .
Specifications
| Model Family | Advanced SL |
| Inner Width | 25mm |
| Intended Use | Gravel |
| Material | Carbon |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 130kg |
| Spoke Hole Number | 28h |
| Washer Required | No |
| Weight | 310g |
| Eyelets | No |
| Diameter | 29" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Overview
At 305g per rim NEWMEN Advanced SL X.R.25 are some of the lightest gravel rims on the market. Although they are super light, they are also super wide. At 25mm inner width there is enough support with even the lowest of rideable tire pressures and the shallow rim profile grants maximum comfort on rough surfaces .
Specifications
| Model Family | Advanced SL |
| Inner Width | 25mm |
| Intended Use | Gravel |
| Material | Carbon |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 130kg |
| Spoke Hole Number | 28h |
| Washer Required | No |
| Weight | 310g |
| Eyelets | No |
| Diameter | 29" |

















