




NEWMEN - Rim - Advanced SL X.A.25 (Cross-Country)
Overview
Lightweight rims with just the right amount of stiffness make for blazing fast XC wheelsets. The NEWMEN FADE rear hub is significantly quieter compared to other hubs which makes for a completely different experience on the trail. Combining this hub technology with the new X.A.25 carbon fiber rim results in a wheelset with focus on durability and light weight.
Specifications
| Model Family | Advanced SL |
| Inner Width | 25mm |
| Intended Use | Cross Country |
| Material | Carbon |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 130kg |
| Spoke Hole Number | 28h |
| Washer Required | No |
| Weight | 310g |
| Eyelets | No |
| Diameter | 27.5",29" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Overview
Lightweight rims with just the right amount of stiffness make for blazing fast XC wheelsets. The NEWMEN FADE rear hub is significantly quieter compared to other hubs which makes for a completely different experience on the trail. Combining this hub technology with the new X.A.25 carbon fiber rim results in a wheelset with focus on durability and light weight.
Specifications
| Model Family | Advanced SL |
| Inner Width | 25mm |
| Intended Use | Cross Country |
| Material | Carbon |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 130kg |
| Spoke Hole Number | 28h |
| Washer Required | No |
| Weight | 310g |
| Eyelets | No |
| Diameter | 27.5",29" |

















