


WHISKY No.9 MCX+ Fork - 12mm Thru Axle 1-1/8-1.5" Tapered Carbon Steerer Flat Mount Disc Matte BLK
- TECH SPECS
| Steerer Type | Tapered |
| Max Rotor Size (Fork) | 180 |
| Brake Mount (Fork) | Flat Mount 160 |
| Offset | 47.5 |
| Material | Carbon |
| Maximum Tire Clearance (Fork) | 29 x 2.3 |
| Axle to Crown Length | 430 |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Matte Carbon |
| Crown Race | 40 |
| Weight | 590 |
| Wheel Size | 700c |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| Steerer Tube Length (mm) | 350 |
Original: $550.00
-65%$550.00
$192.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Steerer Type | Tapered |
| Max Rotor Size (Fork) | 180 |
| Brake Mount (Fork) | Flat Mount 160 |
| Offset | 47.5 |
| Material | Carbon |
| Maximum Tire Clearance (Fork) | 29 x 2.3 |
| Axle to Crown Length | 430 |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Matte Carbon |
| Crown Race | 40 |
| Weight | 590 |
| Wheel Size | 700c |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| Steerer Tube Length (mm) | 350 |





















