



WHISKY No.7 RD Fork - QR 1.5" Tapered Carbon Steerer Rim Brake Matte Black
- TECH SPECS
| Steerer Type | Tapered |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Defined Color | Black |
| Steerer Tube Length (mm) | 300 |
| Wheel Size | 700c |
| Weight | 395 |
| Offset | 45 |
| Axle to Crown Length | 367 |
| Crown Race | 40 |
| Brake Mount (Fork) | Short Reach Caliper (39mm - 49mm) |
| Front Axle | 9mm x 100mm |
| Color | Matte Black |
| Material | Carbon |
| Maximum Tire Clearance (Fork) | 28 |
Original: $350.00
-65%$350.00
$122.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Steerer Type | Tapered |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Defined Color | Black |
| Steerer Tube Length (mm) | 300 |
| Wheel Size | 700c |
| Weight | 395 |
| Offset | 45 |
| Axle to Crown Length | 367 |
| Crown Race | 40 |
| Brake Mount (Fork) | Short Reach Caliper (39mm - 49mm) |
| Front Axle | 9mm x 100mm |
| Color | Matte Black |
| Material | Carbon |
| Maximum Tire Clearance (Fork) | 28 |





















