

Schwalbe Aerothan Tube - 27.5 x 2.4 - 3.0 40mm Presta Valve
- TECH SPECS
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 62 |
| ISO Width (mm) | 63 |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Width (mm) | 65 |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Width (mm) | 67 |
| ISO Width (mm) | 68 |
| ISO Width (mm) | 69 |
| ISO Width (mm) | 70 |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Width (mm) | 72 |
| ISO Width (mm) | 73 |
| ISO Width (mm) | 74 |
| ISO Width (mm) | 75 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.4 - 3 |
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Thermoplastic Elastomer |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| Valve Core | Removable |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 62 |
| ISO Width (mm) | 63 |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Width (mm) | 65 |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Width (mm) | 67 |
| ISO Width (mm) | 68 |
| ISO Width (mm) | 69 |
| ISO Width (mm) | 70 |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Width (mm) | 72 |
| ISO Width (mm) | 73 |
| ISO Width (mm) | 74 |
| ISO Width (mm) | 75 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.4 - 3 |
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Thermoplastic Elastomer |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| Valve Core | Removable |















