🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Wheel Shop WTB HTZ i30 / Shimano FH-TC600 Wheel Rear 29 / 622 Holes: 32 12mm TA 148mm Disc Center Lock / IS 6-Bolt Shimano Micro Spline
- TECH SPECS
| Position | Rear |
| Wheel Diameter/ISO | 29 / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Compatible |
| Depth | 19mm |
| Rim Drilling | 32 |
| Valve | Presta |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
| Skewers Included | No |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock / IS 6-Bolt |
| Rim Color | Black |
| Rim External Width | 34mm |
| Freehub Body | Shimano Micro Spline |
| Hub Spacing | 148mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | WTB HTZ i30 |
| Axle Type | 12mm TA |
| Hub Model | FH-TC600-MS-B |
| Rim Construction | Double wall Sleeved |
| Rim Internal Width | 30mm |
| Spoke Type | Sapim Race |
$77.00
Original: $219.99
-65%Wheel Shop WTB HTZ i30 / Shimano FH-TC600 Wheel Rear 29 / 622 Holes: 32 12mm TA 148mm Disc Center Lock / IS 6-Bolt Shimano Micro Spline—
$219.99
$77.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Position | Rear |
| Wheel Diameter/ISO | 29 / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Compatible |
| Depth | 19mm |
| Rim Drilling | 32 |
| Valve | Presta |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
| Skewers Included | No |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock / IS 6-Bolt |
| Rim Color | Black |
| Rim External Width | 34mm |
| Freehub Body | Shimano Micro Spline |
| Hub Spacing | 148mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | WTB HTZ i30 |
| Axle Type | 12mm TA |
| Hub Model | FH-TC600-MS-B |
| Rim Construction | Double wall Sleeved |
| Rim Internal Width | 30mm |
| Spoke Type | Sapim Race |








