🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Wheel Shop SunRingle Helix TR27 SL / SRC 700C Wheel Front 700C / 622 Holes: 32 12mm TA 100mm Disc IS 6-bolt
- TECH SPECS
| Axle Type | 12mm TA |
| Depth | 23mm |
| Hub Model | SunRingle SRC |
| Hub Spacing | 100mm |
| Position | Front |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall Sleeved |
| Rim Drilling | 32 |
| Rim External Width | 27mm |
| Rim inner width range | 22-27.9mm |
| Rim Internal Width | 24mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Helix TR27 SL |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Sapim Race |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Compatible |
| Wheel Weight | 930g |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
$70.00
Original: $199.99
-65%Wheel Shop SunRingle Helix TR27 SL / SRC 700C Wheel Front 700C / 622 Holes: 32 12mm TA 100mm Disc IS 6-bolt—
$199.99
$70.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Axle Type | 12mm TA |
| Depth | 23mm |
| Hub Model | SunRingle SRC |
| Hub Spacing | 100mm |
| Position | Front |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall Sleeved |
| Rim Drilling | 32 |
| Rim External Width | 27mm |
| Rim inner width range | 22-27.9mm |
| Rim Internal Width | 24mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Helix TR27 SL |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Sapim Race |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Compatible |
| Wheel Weight | 930g |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |








