🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Teravail Superlight Tube - 24 x 1-1/8 - 1-3/8 32mm Presta Valve
Teravail Superlight tubes for lightweight high performance; featuring removable valves and .76mm wall thickness..76mm wall thickness Removable Presta valve core Teravail Superlight packaging features environmentally friendly soy ink printing on recycled cardboard
| Shaft Type | Threaded |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 80 |
| ISO Width (mm) | 37 |
| ISO Diameter | 520 / 24" Mini Bmx |
| Labeled Size | 24 x 1-1/8 - 1-3/8 |
| Wheel Size | 24" X 1-1/8" |
| Valve Length | 32Mm |
$5.42
Original: $15.50
-65%Teravail Superlight Tube - 24 x 1-1/8 - 1-3/8 32mm Presta Valve—
$15.50
$5.42Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Teravail Superlight tubes for lightweight high performance; featuring removable valves and .76mm wall thickness..76mm wall thickness Removable Presta valve core Teravail Superlight packaging features environmentally friendly soy ink printing on recycled cardboard
| Shaft Type | Threaded |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Short 32-40mm |
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 80 |
| ISO Width (mm) | 37 |
| ISO Diameter | 520 / 24" Mini Bmx |
| Labeled Size | 24 x 1-1/8 - 1-3/8 |
| Wheel Size | 24" X 1-1/8" |
| Valve Length | 32Mm |









