
Teravail Standard Tube - 27.5 x 4.0 - 4.5 48mm Presta Valve
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Med 41-55mm |
| Wall Thickess | 1 |
| Weight | 589 |
| ISO Width (mm) | 114 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Labeled Size | 27.5 x 4.0-4.5 |
| Wheel Diameter | 27.5" |
| Tube Size Range | 4.0 - 4.5 |
| Wall Thickness | 1.0Mm |
Original: $18.99
-65%$18.99
$6.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Med 41-55mm |
| Wall Thickess | 1 |
| Weight | 589 |
| ISO Width (mm) | 114 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Labeled Size | 27.5 x 4.0-4.5 |
| Wheel Diameter | 27.5" |
| Tube Size Range | 4.0 - 4.5 |
| Wall Thickness | 1.0Mm |









