
Teravail Oxbow Tire - 29 x 2.8 Tubeless Folding Tan Light and Supple
| Flat Protection | No |
| TPI | 60 |
| Color | Tan |
| Weight | 1090 |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| keyword search | Suggested Order |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.80 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
| Tire Size | 29 X 2.8 |
| Compound | Light And Supple |
Original: $60.00
-65%$60.00
$21.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | No |
| TPI | 60 |
| Color | Tan |
| Weight | 1090 |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| keyword search | Suggested Order |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.80 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
| Tire Size | 29 X 2.8 |
| Compound | Light And Supple |









