
Teravail Oxbow Tire - 27.5 x 3 Tubeless Folding Tan Light and Supple
| Flat Protection | No |
| TPI | 60 |
| Color | Tan |
| Weight | 935 |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 76 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 3.00 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
| Tire Size | 27.5 X 3 |
| Compound | Light And Supple |
Original: $60.00
-65%$60.00
$21.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | No |
| TPI | 60 |
| Color | Tan |
| Weight | 935 |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 76 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 3.00 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
| Tire Size | 27.5 X 3 |
| Compound | Light And Supple |









