🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Teravail Oxbow Tire - 27.5 x 3 Tubeless Folding Black Durable Fast Compound
Oxbow is a plus-sized tire that increases ground clearance stability and momentum and floatation. Its mild and open center tread works with slightly more-aggressive side knobs for traction and efficiency in varied terrain. Oxbow is an excellent choice for riders who venture onto the most rugged roads and trails.Tubeless ready for flat prevention lower-pressure traction and comfort
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1075 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 76 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| keyword search | Suggested Order |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 3.00 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
| Tire Size | 27.5 X 3 |
| Compound | Durable Fast |
$21.00
Original: $60.00
-65%Teravail Oxbow Tire - 27.5 x 3 Tubeless Folding Black Durable Fast Compound—
$60.00
$21.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Oxbow is a plus-sized tire that increases ground clearance stability and momentum and floatation. Its mild and open center tread works with slightly more-aggressive side knobs for traction and efficiency in varied terrain. Oxbow is an excellent choice for riders who venture onto the most rugged roads and trails.Tubeless ready for flat prevention lower-pressure traction and comfort
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1075 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 76 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| keyword search | Suggested Order |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 3.00 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
| Tire Size | 27.5 X 3 |
| Compound | Durable Fast |









