
Teravail Kessel Tire - 29 x 2.5 Tubeless Folding BLK Durable Plus Grip Plus Compound
| TPI | 120 |
| Color | Black |
| Weight | 1155 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.5 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
| Size | 29 X 2.5 |
| Casing Durability | Durable Plus Grip Plus Compound |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| TPI | 120 |
| Color | Black |
| Weight | 1155 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.5 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
| Size | 29 X 2.5 |
| Casing Durability | Durable Plus Grip Plus Compound |









