
Teravail Fluent Mountain Rim - Front 29" Disc Brake Matte Carbon 32H
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 36 |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 591.5 |
| Material | Carbon |
| Valve | Presta |
| Valve Length | Med 41-55mm |
| Color | Black |
| Weight | 450 |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Eyelets | None |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Joint | Carbon |
| Rim Depth (mm) | 25 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
| Spoke Count | 32H |
Original: $499.00
-65%$499.00
$174.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 36 |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 591.5 |
| Material | Carbon |
| Valve | Presta |
| Valve Length | Med 41-55mm |
| Color | Black |
| Weight | 450 |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Eyelets | None |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Joint | Carbon |
| Rim Depth (mm) | 25 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
| Spoke Count | 32H |









