
Teravail Drawpoint Tire - 29 x 2.4 Tubeless Folding Tan Durable Grip Compound
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Tan |
| Weight | 910 |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
| Grip Compound | Durable |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Tan |
| Weight | 910 |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
| Grip Compound | Durable |









