


SR Suntour Zeron LO R Suspension Fork - 29" 150mm Tapered 15 x 110mm Disc BLK
- TECH SPECS
| Steerer Type | Tapered |
| Color | Gloss Black |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Crown Race | 40 |
| Negative Spring | Coil |
| Travel (mm) | 150 |
| Wheel Size | 29" |
| Offset | 51 |
| Designed for ebike | Yes |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| Axle to Crown Length | 570 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Stanchion Diameter | 35 |
| Maximum Tire Width | 63 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Steerer Tube Length (mm) | 272 |
Original: $626.36
-65%$626.36
$219.23Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Steerer Type | Tapered |
| Color | Gloss Black |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Crown Race | 40 |
| Negative Spring | Coil |
| Travel (mm) | 150 |
| Wheel Size | 29" |
| Offset | 51 |
| Designed for ebike | Yes |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| Axle to Crown Length | 570 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Stanchion Diameter | 35 |
| Maximum Tire Width | 63 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Steerer Tube Length (mm) | 272 |








