š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Spank Oozy Trail 395+ 27.5" Rim 32h - Black -
Spank Oozy Trail 395+ Rim - 27.5" Disc Black 32H. Oozy Trail 395+ RimThe Manufacturer Spec ERD specification listed uses the less common āERD+ā method. ERD+ is the manufacturer listed diameter of the rim at the spoke nipple seat and does not account for the height of the spoke nipple shoulder when calculating spoke length. If unfamiliar with this system of measurement physically measure ERD yourself prior to committing to a spoke length
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Rim Width (Internal) | 35 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 554 |
| Weight | 560 |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Valve | Presta |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
$44.10
Original: $125.99
-65%Spank Oozy Trail 395+ 27.5" Rim 32h - Black -ā
$125.99
$44.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spank Oozy Trail 395+ Rim - 27.5" Disc Black 32H. Oozy Trail 395+ RimThe Manufacturer Spec ERD specification listed uses the less common āERD+ā method. ERD+ is the manufacturer listed diameter of the rim at the spoke nipple seat and does not account for the height of the spoke nipple shoulder when calculating spoke length. If unfamiliar with this system of measurement physically measure ERD yourself prior to committing to a spoke length
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Rim Width (Internal) | 35 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 554 |
| Weight | 560 |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Valve | Presta |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |










