🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Ritchey WCS Zeta Wheelset - 700c QR x 100/130mm Rim Brake HG 11 Road Black
The Zeta Wheelset has been completely redesigned to be wider lighter and laterally stiffer yet still tough enough to endure gravel road rides and cyclocross races that would chew lesser wheels to pieces. New dedicated disc brake version features two-piece forged hubs and a disc-only OCR rim extrusion.Proprietary Ritchey extrusion balances ride quality and aerodynamics Rear OCR® (Off Center Rim) design reduces wheel dish to balance spoke tension for a stronger stiffer wheel Alloy Freehub body Centerlock disc compatible Convertible between standard QR and thru-axle (F: 12 or 15mm)
| Rear Axle | QR x 130mm |
| Rim Width (Internal) | 20 |
| Cassette Body Type | Shimano HG 11/12-Speed Road |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
$879.95
Ritchey WCS Zeta Wheelset - 700c QR x 100/130mm Rim Brake HG 11 Road Black—
$879.95
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Zeta Wheelset has been completely redesigned to be wider lighter and laterally stiffer yet still tough enough to endure gravel road rides and cyclocross races that would chew lesser wheels to pieces. New dedicated disc brake version features two-piece forged hubs and a disc-only OCR rim extrusion.Proprietary Ritchey extrusion balances ride quality and aerodynamics Rear OCR® (Off Center Rim) design reduces wheel dish to balance spoke tension for a stronger stiffer wheel Alloy Freehub body Centerlock disc compatible Convertible between standard QR and thru-axle (F: 12 or 15mm)
| Rear Axle | QR x 130mm |
| Rim Width (Internal) | 20 |
| Cassette Body Type | Shimano HG 11/12-Speed Road |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |









