
Ritchey WCS Carbon Mountain Fork: 29" QR 1-1/8 Disc Black
| Steerer Type | Straight |
| Color | Black |
| Brake Mount (Fork) | Post Mount 160 |
| Crown Race | 30 |
| Weight | 625 |
| Wheel Size | 29" |
| Wheel Mount Center Offset (mm) | 0 |
| Offset | 45 |
| Material | Carbon |
| Defined Color | Black |
| Axle to Crown Length | 470 |
| Front Axle | 9mm x 100mm |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Steerer Tube Length (mm) | 300 |
| Axle Type | QR 9Mm X 100Mm |
Original: $637.95
-65%$637.95
$223.28Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Steerer Type | Straight |
| Color | Black |
| Brake Mount (Fork) | Post Mount 160 |
| Crown Race | 30 |
| Weight | 625 |
| Wheel Size | 29" |
| Wheel Mount Center Offset (mm) | 0 |
| Offset | 45 |
| Material | Carbon |
| Defined Color | Black |
| Axle to Crown Length | 470 |
| Front Axle | 9mm x 100mm |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Steerer Tube Length (mm) | 300 |
| Axle Type | QR 9Mm X 100Mm |









