
Ritchey WCS Carbon Mountain Fork - 29" Boost 15x110mm 1.5-1-1/8 Tapered Post Mount Disc BLK
| Steerer Type | Tapered |
| Max Rotor Size (Fork) | 180 |
| Color | Black |
| Brake Mount (Fork) | Post Mount 160 |
| Brake Type | Disc |
| Crown Race | 30 |
| Wheel Size | 27.5" |
| Offset | 45 |
| Material | Carbon |
| Defined Color | Black |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Steerer Tube Length (mm) | 300 |
| Axle Type | Boost 15X110mm |
Original: $769.95
-65%$769.95
$269.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Steerer Type | Tapered |
| Max Rotor Size (Fork) | 180 |
| Color | Black |
| Brake Mount (Fork) | Post Mount 160 |
| Brake Type | Disc |
| Crown Race | 30 |
| Wheel Size | 27.5" |
| Offset | 45 |
| Material | Carbon |
| Defined Color | Black |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Steerer Tube Length (mm) | 300 |
| Axle Type | Boost 15X110mm |









