
Ritchey WCS Carbon Adventure Fork - 1-1/8" Tapered Thru Axle Flat Mount
| Steerer Type | Tapered |
| Brake Mount (Fork) | Flat Mount 160 |
| Offset | 50 |
| Material | Carbon |
| Maximum Tire Clearance (Fork) | 700 x 52mm, 650b x 2.4" |
| Axle to Crown Length | 393 |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Black |
| Crown Race | 40 |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| Steerer Tube Length (mm) | 300 |
Original: $681.95
-65%$681.95
$238.68Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Steerer Type | Tapered |
| Brake Mount (Fork) | Flat Mount 160 |
| Offset | 50 |
| Material | Carbon |
| Maximum Tire Clearance (Fork) | 700 x 52mm, 650b x 2.4" |
| Axle to Crown Length | 393 |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Black |
| Crown Race | 40 |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| Steerer Tube Length (mm) | 300 |









