
Ritchey Superlogic Carbon Evo-Curve Bar Di2 (31.8) 40cm
- Monocoque unidirectional carbon with 4 degree sweep, ovalized top section and shallow reach/drop
- Smooth transition lines to levers
- Textured stem/shifter areas prevent slippage, cable guides hidden under the bar
- Extended 31.8mm clamp area compatible with clip-on aero bars
- Weight: 200g (42cm)
| Model | Superlogic Carbon Evo-Curve Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 40cm |
| Hood Width | 40cm |
| Drop Width | 40cm |
| Drop | 130mm |
| Reach | 80mm |
| Sweep | 4 Deg |
| Drop Flare | 2 Deg |
| Top | Round |
| Material | Carbon |
| Routing | Internal |
| Color | Carbon |
| Width | 40Cm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Monocoque unidirectional carbon with 4 degree sweep, ovalized top section and shallow reach/drop
- Smooth transition lines to levers
- Textured stem/shifter areas prevent slippage, cable guides hidden under the bar
- Extended 31.8mm clamp area compatible with clip-on aero bars
- Weight: 200g (42cm)
| Model | Superlogic Carbon Evo-Curve Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 40cm |
| Hood Width | 40cm |
| Drop Width | 40cm |
| Drop | 130mm |
| Reach | 80mm |
| Sweep | 4 Deg |
| Drop Flare | 2 Deg |
| Top | Round |
| Material | Carbon |
| Routing | Internal |
| Color | Carbon |
| Width | 40Cm |









