Ritchey Superlogic Butano Ridge 40cm/90mm
- Introduction of the one-piece SuperLogic Butano Ridge
- bar is the first Ritchey combo bar to get the gravel treatment
- One-piece SuperLogic Butano Ridge offers fully internal routing, comfortable
- ergo-aero tops, a compact bend, and a welcoming 17.5° drop flare
- Underside of the bar features a removable
- cable cover offering easy access for routing the cables
- Removable cover also doubles its duty with the ability to receive an integrated accessory mount sold separately
- Weight: 417g (44cmx110cm)
| Model | Superlogic Butano Ridge |
| Size | 40cm |
| Stem Length | 90mm |
| Stem Angle | -10 Deg |
| Hood Width | 40cm |
| Drop Width | 46.7cm |
| Drop | 115mm |
| Reach | 73mm |
| Sweep | 5 Deg |
| Drop Flare | 17.5 Deg |
| Top | Aero |
| Material | Carbon |
| Routing | Internal |
| Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Introduction of the one-piece SuperLogic Butano Ridge
- bar is the first Ritchey combo bar to get the gravel treatment
- One-piece SuperLogic Butano Ridge offers fully internal routing, comfortable
- ergo-aero tops, a compact bend, and a welcoming 17.5° drop flare
- Underside of the bar features a removable
- cable cover offering easy access for routing the cables
- Removable cover also doubles its duty with the ability to receive an integrated accessory mount sold separately
- Weight: 417g (44cmx110cm)
| Model | Superlogic Butano Ridge |
| Size | 40cm |
| Stem Length | 90mm |
| Stem Angle | -10 Deg |
| Hood Width | 40cm |
| Drop Width | 46.7cm |
| Drop | 115mm |
| Reach | 73mm |
| Sweep | 5 Deg |
| Drop Flare | 17.5 Deg |
| Top | Aero |
| Material | Carbon |
| Routing | Internal |
| Color | Black |









