
Ritchey Classic Venturemax Bar (31.8) 40cm Polished Silver
- 24 degree flare at the drop for maximum leverage and increased control
- Ergonomic bump in drops for additional comfort
- 6 degree flare on the top of the bar to help reduced fatigue
- Clip-on compatible with a wide accessory mounting area
- Width measured center-to-center at the hoods
- Weight: 310g (42cm)
| Model | Classic Venturemax Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 40cm |
| Hood Width | 40cm |
| Drop Width | 50.1cm |
| Drop | 102mm |
| Reach | 76mm |
| Sweep | 6 Deg |
| Drop Flare | 24 Deg |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Polished Silver |
| Width | 40Cm |
Original: $65.95
-65%$65.95
$23.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 24 degree flare at the drop for maximum leverage and increased control
- Ergonomic bump in drops for additional comfort
- 6 degree flare on the top of the bar to help reduced fatigue
- Clip-on compatible with a wide accessory mounting area
- Width measured center-to-center at the hoods
- Weight: 310g (42cm)
| Model | Classic Venturemax Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 40cm |
| Hood Width | 40cm |
| Drop Width | 50.1cm |
| Drop | 102mm |
| Reach | 76mm |
| Sweep | 6 Deg |
| Drop Flare | 24 Deg |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Polished Silver |
| Width | 40Cm |









