




NEWMEN - Rim - Advanced SL A.30
Overview
Going full enduro...with carbon fiber? Convinced by the durability of our aluminium rims for enduro use compared to carbon fiber rims, we started developing a 30mm carbon fiber rim initially meant for trailbike use. The result of this project is the NEWMEN Advanced SL A.30 rim with industry leading strength to weight ratio - even strong enough for our EWS riders.
Specifications
| Model Family | Advanced SL |
| Inner Width | 30mm |
| Intended Use | Enduro |
| Material | Carbon |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 180kg |
| Spoke Hole Number | 28h / 32h |
| Washer Required | No |
| Weight | 434g / 467g |
| Eyelets | No |
| Diameter | 27.5",29" |
Original: $569.99
-65%$569.99
$199.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Overview
Going full enduro...with carbon fiber? Convinced by the durability of our aluminium rims for enduro use compared to carbon fiber rims, we started developing a 30mm carbon fiber rim initially meant for trailbike use. The result of this project is the NEWMEN Advanced SL A.30 rim with industry leading strength to weight ratio - even strong enough for our EWS riders.
Specifications
| Model Family | Advanced SL |
| Inner Width | 30mm |
| Intended Use | Enduro |
| Material | Carbon |
| Rim Profile | Hookless Tubeless Ready |
| Max System Weight | 180kg |
| Spoke Hole Number | 28h / 32h |
| Washer Required | No |
| Weight | 434g / 467g |
| Eyelets | No |
| Diameter | 27.5",29" |











