🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

MSW Utility Player Tire - 14 x 2.25 Black Folding Wire Bead 33tpi
Stare down rough terrain with this burly yet sleek tire. The Utility Player offers comfortable off-road exploration with modern openly spaced treads and wide 2.25-inch casing. A broad spectrum of diameters gives you choice for fit. You still standing there?
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 254 / 14" |
| ISO Width (mm) | 57 |
| Labeled Size | 14 x 2.25 |
| PSI | 65 |
| TPI | 33 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 14" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Size | 14 X 2.25 |
| Bead Type | Folding |
$29.99
MSW Utility Player Tire - 14 x 2.25 Black Folding Wire Bead 33tpi—
$29.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stare down rough terrain with this burly yet sleek tire. The Utility Player offers comfortable off-road exploration with modern openly spaced treads and wide 2.25-inch casing. A broad spectrum of diameters gives you choice for fit. You still standing there?
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 254 / 14" |
| ISO Width (mm) | 57 |
| Labeled Size | 14 x 2.25 |
| PSI | 65 |
| TPI | 33 |
| Tire Bead | Wire |
| Tire Diameter | 14" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Size | 14 X 2.25 |
| Bead Type | Folding |









