
MSW Efficiency Expert Tire - 29 x 1.75 / 700 x 45 BLK Folding Wire Bead Puncture Protection Reflective Sidewalls 33tpi
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 33 |
| Color | Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 45 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 1.75 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 60 |
| Size | 29 X 1.75 / 700 X 45 |
Original: $29.99
-65%$29.99
$10.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 33 |
| Color | Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 45 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 1.75 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 60 |
| Size | 29 X 1.75 / 700 X 45 |









