
Interloc Racing Design Lobo Crank Arms and BB 110/74 175 - Silver
- Super compact Adventure design allows for smaller more ideal ring sizing
- Modular crankset: choose your chainring sizes
- Cold forged 6061-T6 aluminum arms for extra strength with 24mm steel spindle
- Shimano 10/11 speed compatible
- Chainring sold separately. 110BCD outer and 74BCD inner
- 68/73mm external bottom bracket with sealed cartridge bearings is included
| Model | Lobo Adventure |
| Length | 175mm |
| Direct Mount/BCD | 5x74/110mm |
| Configuration | 2x10/11 |
| Spindle Interface | 24mm |
| BB Shell Width | 68/73mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Silver |
Original: $239.95
-65%$239.95
$83.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Super compact Adventure design allows for smaller more ideal ring sizing
- Modular crankset: choose your chainring sizes
- Cold forged 6061-T6 aluminum arms for extra strength with 24mm steel spindle
- Shimano 10/11 speed compatible
- Chainring sold separately. 110BCD outer and 74BCD inner
- 68/73mm external bottom bracket with sealed cartridge bearings is included
| Model | Lobo Adventure |
| Length | 175mm |
| Direct Mount/BCD | 5x74/110mm |
| Configuration | 2x10/11 |
| Spindle Interface | 24mm |
| BB Shell Width | 68/73mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Silver |









