
Interloc Racing Design Carbon Monster Cross/Gravel Fork 700c 1-1/8"
- Monster cross/gravel carbon fork with clearance to fit 29 x 2.0" tires and 27.5" x 2.1" tires. Extra long 350mm steerers fit most 62+cm frames.
- Triple accessory bosses
- Single set of fender eyelets
- 350mm 1-1/8" alloy steerer
| Model | MCX |
| Wheel Size | 700c |
| Steerer (Stem/Race) | Straight (28.6/30mm) |
| Offset | 50mm |
| Axle | Crown-406mm |
| Brake Mount | Disc Only (Flat Mount) |
| Dropout | 15x100mm TA |
| Weight | 870g |
| Color | Black |
Original: $319.99
-65%$319.99
$112.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Monster cross/gravel carbon fork with clearance to fit 29 x 2.0" tires and 27.5" x 2.1" tires. Extra long 350mm steerers fit most 62+cm frames.
- Triple accessory bosses
- Single set of fender eyelets
- 350mm 1-1/8" alloy steerer
| Model | MCX |
| Wheel Size | 700c |
| Steerer (Stem/Race) | Straight (28.6/30mm) |
| Offset | 50mm |
| Axle | Crown-406mm |
| Brake Mount | Disc Only (Flat Mount) |
| Dropout | 15x100mm TA |
| Weight | 870g |
| Color | Black |









