š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Fulcrum Rapid Red 3 DB Front Wheel - 650 12 x 100mm Center-Lock Black
Rapid Red 3 wheels are perfectly at home on the road or mixed terrain surfaces. Constructed from a CNC machined aluminum section that significantly reduces weight and increases strength. The 24 mm internal rim width is ideal for current frames designed around larger wheels and tires.24 mm internal width aluminum rim with 2-Way Fit⢠technology for clincher or tubeless set ups 2:1 spoke ratio with disc brake hubs ASTM 2 riding conditions
| Rim Width (Internal) | 24 |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 650b |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Type | Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
$129.85
Original: $371.00
-65%Fulcrum Rapid Red 3 DB Front Wheel - 650 12 x 100mm Center-Lock Blackā
$371.00
$129.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Rapid Red 3 wheels are perfectly at home on the road or mixed terrain surfaces. Constructed from a CNC machined aluminum section that significantly reduces weight and increases strength. The 24 mm internal rim width is ideal for current frames designed around larger wheels and tires.24 mm internal width aluminum rim with 2-Way Fit⢠technology for clincher or tubeless set ups 2:1 spoke ratio with disc brake hubs ASTM 2 riding conditions
| Rim Width (Internal) | 24 |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 650b |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Type | Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |









