🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

Fulcrum Racing Zero DB Front Wheel - 700 12 x 100mm Center Lock BLK 2-Way Fit
The gold standard among high-level aluminum road bike wheels. With the unmistakable character that everybody knows well the absolute ability to transmit your energy on the asphalt its extreme riding precision. Unrivaled in the peloton: extraordinary performance and high impact aesthetics make these road bike wheels the point of reference for cyclists. Race after race Zero wheels have become synonymous with excellence quality performance reliability and now tubeless too!Aluminium aero spoke to maximize reactivity USB Ceramic bearings MOMAG rim construction for no use of tubeless tape Aluminium 6082 T6 Pre aged rims
| Rim Width (Internal) | 19 |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
| Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
| Rim Width | 19Mm |
$226.10
Original: $646.00
-65%Fulcrum Racing Zero DB Front Wheel - 700 12 x 100mm Center Lock BLK 2-Way Fit—
$646.00
$226.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The gold standard among high-level aluminum road bike wheels. With the unmistakable character that everybody knows well the absolute ability to transmit your energy on the asphalt its extreme riding precision. Unrivaled in the peloton: extraordinary performance and high impact aesthetics make these road bike wheels the point of reference for cyclists. Race after race Zero wheels have become synonymous with excellence quality performance reliability and now tubeless too!Aluminium aero spoke to maximize reactivity USB Ceramic bearings MOMAG rim construction for no use of tubeless tape Aluminium 6082 T6 Pre aged rims
| Rim Width (Internal) | 19 |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
| Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
| Rim Width | 19Mm |













