
EVO SV Tube Schrader Length: 35mm 18'' 1.75-2.125
- TECH SPECS
| Tube Thickness in mm | 0.9mm |
| Tube Width | 1.75-2.125 |
| Valve Length | 35mm |
| Shaft Type | Non-threaded |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter | 18 |
| Thorn resistant | No |
| Wheel Diameter | 18'' |
| Valve Length | 35Mm |
| Tube Width | 1.75-2.125 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Tube Thickness in mm | 0.9mm |
| Tube Width | 1.75-2.125 |
| Valve Length | 35mm |
| Shaft Type | Non-threaded |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter | 18 |
| Thorn resistant | No |
| Wheel Diameter | 18'' |
| Valve Length | 35Mm |
| Tube Width | 1.75-2.125 |









