
EVO Presta Tube Length: 48mm 29'' 2.125-2.40
- TECH SPECS
| Tube Thickness in mm | 0.9mm |
| Tube Width | 2.125-2.40 |
| Valve Core | Removable |
| Valve Length | 48mm |
| Shaft Type | Threaded |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter | 29 |
| Thorn resistant | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Tube Thickness in mm | 0.9mm |
| Tube Width | 2.125-2.40 |
| Valve Core | Removable |
| Valve Length | 48mm |
| Shaft Type | Threaded |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter | 29 |
| Thorn resistant | No |









