
EVO Presta Tube Length: 48mm 27.5 2.00-2.40
- TECH SPECS
| Shaft Type | Threaded |
| Thorn resistant | No |
| Tube Thickness in mm | 0.9mm |
| Valve | Presta |
| Valve Core | Removable |
| Valve Length | 48mm |
| Wheel Diameter | 27.5 |
| Tube Width | 2.00-2.40 |
Original: $11.99
-65%$11.99
$4.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Shaft Type | Threaded |
| Thorn resistant | No |
| Tube Thickness in mm | 0.9mm |
| Valve | Presta |
| Valve Core | Removable |
| Valve Length | 48mm |
| Wheel Diameter | 27.5 |
| Tube Width | 2.00-2.40 |








