
ENVE Composites AM30 Foundation Wheelset - 29" 15 x110/148mm Center-Lock XD BLK
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | SRAM XD 11/12 Speed |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
| Valve | Presta |
Original: $1,400.00
-65%$1,400.00
$490.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | SRAM XD 11/12 Speed |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
| Valve | Presta |













