
Deda Elementi Superzero Gravel RHM-EVO Alloy Bar 40cm Black
- The Superzero Gravel bar is a wider handlebar with drops that flare outward, provides more control when compared to a standard road version, but engineered for speed
- The 16° flare angle at the drops offers stability when you ride a challenging terrain
- Reach and drop have been optimized in the RHM-EVO shape
- The handlebar features a 75mm reach, same as the road version, with a 120 mm compact drop for more comfort and fast transition from lever to bar-end
- DCR system (Deda internal cable routing) allows the full integration of the cables inside the handlebar with any compatible frame
- 100mm clamp area for mounting accessories
- Weight: 320g
| Model | Superzero Gravel RHM-EVO Alloy Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 40cm |
| Hood Width | 40cm |
| Drop Width | 48cm |
| Drop | 120mm |
| Reach | 75mm |
| Sweep | 0 Deg |
| Drop Flare | 16 Deg |
| Top | Aero |
| Material | Aluminum |
| Routing | Internal |
| Color | Polish on Black |
| Length | 40Cm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- The Superzero Gravel bar is a wider handlebar with drops that flare outward, provides more control when compared to a standard road version, but engineered for speed
- The 16° flare angle at the drops offers stability when you ride a challenging terrain
- Reach and drop have been optimized in the RHM-EVO shape
- The handlebar features a 75mm reach, same as the road version, with a 120 mm compact drop for more comfort and fast transition from lever to bar-end
- DCR system (Deda internal cable routing) allows the full integration of the cables inside the handlebar with any compatible frame
- 100mm clamp area for mounting accessories
- Weight: 320g
| Model | Superzero Gravel RHM-EVO Alloy Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 40cm |
| Hood Width | 40cm |
| Drop Width | 48cm |
| Drop | 120mm |
| Reach | 75mm |
| Sweep | 0 Deg |
| Drop Flare | 16 Deg |
| Top | Aero |
| Material | Aluminum |
| Routing | Internal |
| Color | Polish on Black |
| Length | 40Cm |









