
Deda Elementi Superzero DCR Alloy Aero Bar - 42cm
- Designed to minimize air resistance and provide a more ergonomic and comfortable position
- DCR (Deda internal cable routing) system allows the full integration of the cables inside the handlebar with any compatible frame, but it is also compatible with semi-internal cable routing
- Bigger central exit hole facilitates the assembly of internal cables
- Weight: 305g (42cm)
| Model | Superzero Alloy |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 42cm |
| Hood Width | 42cm |
| Drop Width | 42cm |
| Drop | 130mm |
| Reach | 75mm |
| Sweep | 0 Deg |
| Drop Flare | 0 Deg |
| Top | Aero |
| Material | Aluminum |
| Routing | Internal |
| Color | Polish on Black |
Original: $166.00
-65%$166.00
$58.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Designed to minimize air resistance and provide a more ergonomic and comfortable position
- DCR (Deda internal cable routing) system allows the full integration of the cables inside the handlebar with any compatible frame, but it is also compatible with semi-internal cable routing
- Bigger central exit hole facilitates the assembly of internal cables
- Weight: 305g (42cm)
| Model | Superzero Alloy |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 42cm |
| Hood Width | 42cm |
| Drop Width | 42cm |
| Drop | 130mm |
| Reach | 75mm |
| Sweep | 0 Deg |
| Drop Flare | 0 Deg |
| Top | Aero |
| Material | Aluminum |
| Routing | Internal |
| Color | Polish on Black |









