
Deda Elementi Gravel 100 RHM Alloy Bar (31.8) Blk - 42cm
- Triple-butted 7075-T6 aluminum construction with provisions for STI/Ergopower cable routing
- Rapid Hand Movement (RHM) bend with a patented Continuous Incremental Radius design provides a modern, shallow-ergonomic profile with more hand positions than traditional anatomic shapes
- Drop/reach are measured center-to-center, width is measured outside-to-outside (O-O)
- The drops flare outward at 12 deg angle and extend the width (O-O) an additional 60mm. 260g (42cm)
| Model | Gravel 100 RHM Alloy Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 42cm |
| Hood Width | 42cm |
| Drop Width | 48cm |
| Drop | 130mm |
| Reach | 75mm |
| Sweep | 0 Deg |
| Drop Flare | 12 Deg |
| Top | Aero |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 260g (42cm) |
| Width | 42Cm |
Original: $199.99
-65%$199.99
$70.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Triple-butted 7075-T6 aluminum construction with provisions for STI/Ergopower cable routing
- Rapid Hand Movement (RHM) bend with a patented Continuous Incremental Radius design provides a modern, shallow-ergonomic profile with more hand positions than traditional anatomic shapes
- Drop/reach are measured center-to-center, width is measured outside-to-outside (O-O)
- The drops flare outward at 12 deg angle and extend the width (O-O) an additional 60mm. 260g (42cm)
| Model | Gravel 100 RHM Alloy Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 42cm |
| Hood Width | 42cm |
| Drop Width | 48cm |
| Drop | 130mm |
| Reach | 75mm |
| Sweep | 0 Deg |
| Drop Flare | 12 Deg |
| Top | Aero |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 260g (42cm) |
| Width | 42Cm |









