
Deda Elementi Gera RHM Alloy Bar (31.8) Blk - 48cm
- Reach and drop have been optimized in the EOS shape (Endurance Optimized Shape)
- 6061-T6 aluminum construction
- A great choice for any gravel or adventure bike setup
- 10° backsweep angle and 5° downsweep for a more comfortable set-up for long distance bikepacking
- 10mm rise is an additional help to get the desired handlebar stack height
- 24° flare and 3° outsweep at the drops offers superior stability
- A 90mm wide center area to install any accessory and clip-on bar extensions
- Weight: 310g (42cm)
| Model | Gera RHM Alloy Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 48cm |
| Hood Width | 48cm |
| Drop Width | 58cm |
| Drop | 100mm |
| Reach | 55mm |
| Sweep | 10 Deg |
| Drop Flare | 24 Deg |
| Rise | 10mm |
| Top | Aero |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Width | 48Cm |
Original: $195.99
-65%$195.99
$68.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Reach and drop have been optimized in the EOS shape (Endurance Optimized Shape)
- 6061-T6 aluminum construction
- A great choice for any gravel or adventure bike setup
- 10° backsweep angle and 5° downsweep for a more comfortable set-up for long distance bikepacking
- 10mm rise is an additional help to get the desired handlebar stack height
- 24° flare and 3° outsweep at the drops offers superior stability
- A 90mm wide center area to install any accessory and clip-on bar extensions
- Weight: 310g (42cm)
| Model | Gera RHM Alloy Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 48cm |
| Hood Width | 48cm |
| Drop Width | 58cm |
| Drop | 100mm |
| Reach | 55mm |
| Sweep | 10 Deg |
| Drop Flare | 24 Deg |
| Rise | 10mm |
| Top | Aero |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Width | 48Cm |









