
Cult X Vans Tire - 29 x 2.1 Clincher Wire Blue Camo/Black
| TPI | 72 |
| Color | Blue Camo/Black |
| Defined Color | Blue |
| ISO Width (mm) | 53 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 2.10 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 110 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| TPI | 72 |
| Color | Blue Camo/Black |
| Defined Color | Blue |
| ISO Width (mm) | 53 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 2.10 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 110 |









