
Cult X Vans Tire - 20 x 2.4 Clincher Wire Gum/Black
| TPI | 72 |
| Color | Gum/Black |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 20 x 2.40 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 110 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| TPI | 72 |
| Color | Gum/Black |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 20 x 2.40 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 110 |









